Gaiss-gaiss siltumsūknis
Kas ir gaiss-gaiss siltumsūknis? Gaiss-gaiss siltumsūknis ir apkures iekārta, kas no āra gaisa iegūto siltumenerģiju pārnes telpā. Ierīce sastāv no ārējās un iekšējām daļām, kuras ir savienotas viena ar otru, izmantojot caurules un elektrības vadus. Siltumsūkņu āra blokā atrodas kompresors, kurš sūknē aukstumnesēju, kas savāc siltumu no ārējā gaisa un nodod iekšējā daļā. Iekšējā daļā siltums tiek novirzīts telpas gaisā un, izmantojot ventilatoru un virzošos kanālus, tiek izplatīts visā ēkā. Siltumsūkņa darbības princips ir pielīdzināms ledusskapim: ārējā daļa cenšas sasaldēt ārējo gaisu un kā blakusproduktu rada siltumu, ko aukstumaģents piesaista sev un ar iekšējās daļas palīdzību pārnes to telpā.
Ietaupījums. Siltumsūknis ietaupa enerģiju, jo nav nepieciešams ražot siltumu.
Āra gaisā esošā siltumenerģija vienkārši ir jāsavāc un jānogādā iekštelpās.
Labvēlīgos apstākļos, lai savāktu 4 kW siltumenerģijas un nosūtītu to uz telpu, ir nepieciešams mazāk nekā 1 kW elektoenerģijas.
Piemēram, elektriskais radiators patērē 4 kW elektroenerģijas, lai saražotu tādu pašu siltumenerģijas daudzumu.
Komforts. Papildus apkures izmaksu ietaupīšanai gaisa siltumsūknis ir ērts un viegli lietojams. Aprīkots ar tālvadības pulti, ierīce automātiski uztur noteiktu temperatūru, filtrē un kontrolē gaisa kustību. Turklāt gaisa siltumsūkni var izmantot arī gaisa dzesēšanai vasarā.
Mūsu klimats. Jo siltāks āra gaiss, jo efektīvāk darbojas gaisa siltumsūknis. Tehniskie parametri norādīti pie āra gaisa temperatūras +7°C. Latvijas gada vidējā gaisa temperatūra pēc Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem ir +6,4°C. Temperatūrai pazeminoties, efektivitāte samazinās, taču moderns ar invertora kompresoru aprīkots siltumsūknis pat pie -25 grādu temperatūras spēj saražot vairāk siltumenerģijas, nekā patērē elektroenerģiju.
Kur uzstādīt gaisa siltumsūkni? Izvēloties siltumsūkņa iekšējās daļas atrašanās vietu, jāņem vērā fakts, ka siltums viegli pārvietojas no apakšējiem stāviem uz augšu, bet tā kustība pretējā virzienā ir apgrūtināta.
Tāpat temperatūra telpās, kas atrodas tālāk no siltumsūkņa iekšējā bloka, būs par vairākiem grādiem zemāka. Ir svarīgi nodrošināt, lai istabas durvis būtu atvērtas, pretējā gadījumā gaiss necirkulēs pa visu māju.
Dzesējot jāņem vērā fakts, ka aukstais gaiss nepārvietojas uz citām telpām, kas nozīmē, ka atdzesētā platība būs mazāka nekā apsildāmā.
Siltumsūkņa ārējo daļu nav ieteicams uzstādīt uz koka māju sienām, jo vibrācijas no kompresora darbības var viegli pārnest uz iekšpusi caur koka konstrukcijām.
Lai samazinātu vibrāciju, varat izmantot speciālas gumijas bukses.
Tāpat nav vēlams uzstādīt ierīces ārējo daļu uz jumta, jo aukstais vējš to nevajadzīgi atdzesēs, un, ja būs nepieciešams to attīrīt no ledus un sniega, piekļuve tai būs apgrūtināta.
Video